czwartek, 18 września 2014 19:37

Zapracowali na uznanie

Napisane przez  admin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Znana i ceniona klinika przy  ul. Jaczewskiego w Lublinie obchodzi 50-lecie swojej działalności.


Samodzielny Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 był budowany w okresie „oszczędnościowym”, gdy nie przywiązywano zbytniej wagi do komfortu pacjenta, natomiast liczyła się ilość hospitalizowanych. Stąd dziś jest tu mało sal 1– i 2-osobowych, a przeważają te wieloosobowe (o powierzchniach od 12 do 36 m.kw.). Ale od początku sale operacyjne i działające zakłady naukowe, wyposażone w niezły sprzęt i aparaturę, budziły powszechny podziw odwiedzających, a u pracowników niekłamane uczucie dumy i respektu, radość oraz nadzieję pracy w normalnych warunkach.
– Uroczystości otworzył rektor Akademii Medycznej, prof. Mieczysław Stelmasiak. W inauguracji wzięli udział goście z KC PZPR, Ministerstwa Zdrowia i miejscowych władz. Po części oficjalnej było gremialne zwiedzanie gmachu – wspomina prof. dr hab. Stanisław Jabłonka, jeden z najstarszych żyjących lekarzy, którzy przed laty brali aktywny udział w uruchomienia SPSK nr 4. I jest przekonany, że ówczesny szpital kliniczny w Lublinie spełnił swoją rolę, a owe 50 lat pracy, pozwoliło przeobrazić go w nowoczesną placówkę, zdolną stawić czoła każdemu wyzwaniu.

 


Nieustanny rozwój
Starsi, utytułowani lekarze mogli wtedy o takim standardzie tylko marzyć. Przez te lata kierownikami klinik byli luminarze ówczesnej medycyny: I Kliniki Chorób Wewnętrznych – prof. Mieczysław Kędra, II Kliniki Chorób Wewnętrznych – prof. Alfred Tuszkiewicz, I Kliniki Chirurgicznej – prof. Tadeusz Jacyna-Onyszkiewicz, Kliniki Ginekologiczno-Położniczej – prof. Stanisław Liebhard, Kliniki Neurologii – prof. Wiktor Stein, Kliniki Laryngologii – prof. Benedykt Dylewski, Kliniki Ortopedii – prof. Stanisław Piątkowski czy dr Jan Chodnikiewicz, szef Oddziału Anestezjologii. Te osobowości wywarły ogromny wpływ na charakter tego szpitala. Także jego dyrektorzy. A warto wiedzieć, że szpitalem od ponad 50 lat rządzą ginekolodzy: dr Mieczysław Serewko (w latach 1963-1979), prof. Michał Bokiniec (1979-1981) oraz dr n. med. Marian Przylepa, który kieruje szpitalem od 1981 r. do dziś.
– Mieliśmy okazję uczestniczyć w zmianach obejmujących system ochrony zdrowia od finansowania budżetowego, które poprzedzało system Kas Chorych i NFZ, po tworzenie systemu, umożliwiającego obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki prawa handlowego, nad którym ciągle się debatuje co do kierunku możliwych zmian – dodaje prof. Andrzej Nestorowicz, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Obaj podkreślają, że lecznica jest w doskonałym stanie technicznym, zmodernizowana zgodnie ze standardami UE, wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę i sprzęt.
– Elastycznie przystosowuje się do nowych, twardych realiów ekonomii. Przez ostatnie 10 lat „kipi” wręcz różnego rodzaju innowacjami. Stara się inwestować nie tylko w mury, ale i w ludzi. Wyrazem tego jest świetnie wykształcona kadra medyczna, wysoka i dobra opinia wśród pacjentów, którzy wybierają nas – uważa profesor Jabłonka.
Po prostu: naj…
SPSK nr 4 zatrudnia obecnie ponad 2000 pracowników. Oferuje ok. 900 łóżek w 26 wysoce specjalistycznych klinikach i oddziałach, gdzie leczy się do 50 tys. chorych, hospitalizowanych w skali roku. Wielu z nich to mieszkańcy innych regionów kraju, którzy świadomie wybierają SPSK nr 4, z uwagi na profesjonalizm pracujących tu lekarzy, wysokiej jakości sprzęt, skuteczność leczenia. To także jeden z największych i najlepszych szpitali uniwersyteckich w kraju. Poza częścią stacjonarną posiada dużą poliklinikę, z której rocznie korzysta ponad 150 tys. pacjentów.
Program obchodów trwa od 1 września. Wtedy nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej „50 lat Szpitala – historia, ludzie, wydarzenia” (hall główny SPSK nr 4). 5 bm. przed wejściem miał miejsce festyn promocji zdrowia pt. „Zdrowa Rodzina – Szczupła Rodzina”. Lekarze udzielali porad w zakresie dietetyki, endokrynologii, diabetologii, ortopedii, rehabilitacji, kardiologii z pomiarami poziomu glukozy oraz ciśnienia tętniczego. Było to publiczne zwrócenie uwagi na problem otyłości w Polsce, dotyczący wszystkich grup wiekowych i całych rodzin. Złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, a w efekcie problem z utrzymaniem normalnej masy ciała jest czynnikiem predysponującym do wielu zaburzeń zdrowotnych, z inwalidztwem włącznie.
Kolejne uroczystości to: 18.09. godz. 19 – msza święta w intencji pracowników i pacjentów Szpitala (Kaplica SPSK Nr 4); 19.09. godz.12 – Uroczystość centralna Jubileuszu (Collegium Maius, ul. Jaczewskiego 4); 19.09. godz. 17 – Piknik pracowników i przyjaciół Szpitala (Targi Lublin SA, ul. Dworcowa).
20.09. w godz. 11-15 organizatorzy jubileuszu zapraszają na mieszkańców Lublina na festyn „Transplantacja darem życia – jestem na TAK!” (Plac Litewski).